Lekebergs kommun
Lekebergs kommun

Ny näringslivs- och utvecklingschef stärker kommunens framtidsarbete

Ullis Sandberg blir Lekebergs nya näringslivs- och utvecklingschef. Rekryteringen är ett viktigt steg i arbetet med att vidareutveckla ett starkt företagsklimat och en hållbar tillväxt.

Porträtt bild av korthårig kvinna med glasögon

Foto: Tony Oldenburg

”Jag är väldigt glad över att vi nu får välkomna en så erfaren och kompetent person till oss. Ullis har en god kännedom om kommunen och en gedigen erfarenhet av att arbeta nära näringslivet, vilket är avgörande för att vi ska kunna fortsätta utvecklas tillsammans med våra företag”, säger Åse Friberg, kommunchef.

Mångårig erfarenhet

Ullis Sandberg har mångårig erfarenhet av ledarskap och har arbetat brett med utvecklingsfrågor och projekt i olika former. Ullis är van att driva processer framåt och att skapa resultat i samverkan med olika aktörer.

”Vi säger varmt välkommen till Ullis och ser mycket fram emot att hon ska börja hos oss. Ullis är rätt person både utifrån kompetens och personlighet att driva kommunens utvecklingsarbete framåt. Hon vet hur man tar på sig utifrån-och-in-glasögonen något vi menar är viktigt för att skapa en mer företags- och medborgarvänlig kommun”, säger kommunstyrelsens ordförande Caroline Elfors.

Med sin erfarenhet av arbete i politiskt styrda organisationer har Ullis god förståelse för hur beslut, styrning och utveckling hänger samman i en kommunal kontext.

”Ullis kommer bli en stor tillgång för oss, och jag är övertygad om att hon kommer att bidra starkt både till kommunledningen och till vårt fortsatta utvecklingsarbete”, fortsätter Åse Friberg".

Del av en långsiktig satsning

Rekryteringen är en del av kommunens långsiktiga satsning på att stärka dialogen med näringslivet och skapa goda förutsättningar för hållbar tillväxt.

”Det finns en stark drivkraft och entreprenörsanda i Lekeberg och många är mindre företag som behöver en kommun som är tydlig att samarbeta med” säger Ullis Sandberg och fortsätter: Uppdraget från politiken är bland annat att utveckla tydliga och enkla ingångar till kommunen med förutsägbara och rättssäkra processer. För att använda en sliten men viktig fras – ”det ska vara lätt att göra rätt”.

Ullis Sandberg kommer närmast från en tjänst i Finspångs kommun och ser nu fram emot att börja i Lekeberg.

”Jag är stolt över att kliva in som chef för näringslivs- och utvecklingsavdelningen i Lekeberg kommun. Utvecklingsarbete sker varje dag i kommunens verksamheter, och med en samlad avdelning och digitala verktyg som stöd kan vi skapa struktur och samordning som hjälper goda idéer att bli verklighet”, säger Ullis som ser fram emot att forma tydliga prioriteringar och hållbara processer tillsammans med våra verksamheter.

Ullis tillträder sin nya tjänst 10 augusti.

Senast publicerad: